Bezpłatne e-booki po polsku

e-books.com.pl

Login:     
Hasło:  
rejestracja nowego czytelnika
przypomnienie hasła
Klasztory Europy
Zawadzki, Paweł

Klasztory Europy
Autor: Zawadzki, Paweł
Cena: 0.00
Wydawca: Dobopack Digital Publishing
Zaloguj się,
aby uzyskać dostęp do książki!
Pobierz czytnik Mobipocket do plików PRC

Patron Europy Święty Benedykt. Wybrane fragmenty z artykułów Pawła Zawadzkiego w „Gościu Niedzielnym” i „Tygodniku Solidarność”.

Fragment e-booka

...
Zioła z apteki Św. Hildegardy

Jesień sprzyja melancholii, więc warto w aptece za niewielką sumę kupić wyciąg lub sok z dziurawca - najstarszy i najlepszy lek pomagający w depresji, leczący ciało i smutną duszę.

W ubiegłym roku Państwowy Instytut Wydawniczy w serii "Biografie Sławnych Ludzi" wydał książkę australijskiej uczonej, Sabiny Flanagan, pt. "Hildegarda z Bingen. Żywot wizjonerki". W tym roku PAX proponuje książkę Reinharda Schillera "Zioła z apteki Św. Hildegardy".

W czasach, kiedy pozycja kobiety przedstawiała się zdecydowanie gorzej niż dziś, Św. Hildegarda stała się niemal jedyną średniowieczną pisarką. Była też poetką i kompozytorką (sympatykom "Gregorians" polecam nagrania kompozycji Hildegardy!), prowadziła korespondencję z cesarzami i królami (m.in. z Henrykiem II, królem Anglii), wygłaszała kazania(!) i już za życia była niekwestionowanym autorytetem w sprawach wiary, teologii, moralności. Można ją też uznać za pionierkę medycyny naturalnej: znała się na ziołach i leczyła nimi. Przez długi czas pisma i porady Świętej uznawano za "średniowieczne bzdury" - aż dopiero niemiecki lekarz, dr Gottfried Hertzka, wpadł na pomysł, by potraktować je serio i przybliżyć dzisiejszemu czytelnikowi. Autor książki, Reinhard Schiller, jest lekarzem medycyny naturalnej. Wraz z rodziną mieszka na małej farmie w Bawarii, gdzie zajmuje się hodowlą owiec, pszczelarstwem, uprawą orkiszu (to właśnie ta rzadka odmiana pszenicy, ocalona przez benedyktynki), a także ziół niezbędnych do leczenia metodą Hildegardy.

Porównanie założeń i metod medycyny akademickiej i naturalnej pozwala dostrzec pewne zasadnicze różnice między nimi. Oto medycyna akademicka, znająca anatomię i fizjologię człowieka, "podzieliła" go na organy, mnożąc najróżniejszych specjalistów. Leczy ona właściwe objawy i skutki choroby, posługując się - oprócz skalpela - przede wszystkim lekami chemicznymi, wspieranymi nowoczesnymi technologiami.

Święty Paweł uważał, że człowiek składa się z ciała, duszy i ducha. Medycyna naturalna - akceptując ten pogląd - przyczyn choroby szuka w braku harmonii ducha. Twórca słynnej terapii kwiatowej, dr Bach, uważał, że należy znaleźć duchową przyczynę choroby i ją leczyć. Święta Hildegarda, w zgodzie z ówczesną teologią, przypisuje zaburzenia w harmonii ducha naszym grzechom i wadom. Lecząc je, leczymy też ciało.


Bezpłatne e-booki w formacie PRC

Bezpłatne e-booki w płynnym formacie PRC, które można czytać na czytnikach Kindle.  Właściciel serwisu: Dobopack Trading Sp. z o. o. KONTAKT