Bezpłatne e-booki po polsku

e-books.com.pl

Login:     
Hasło:  
rejestracja nowego czytelnika
przypomnienie hasła
Opowieści dziwnej treści (1)
Zawadzki, Paweł

Opowieści dziwnej treści (1)
Autor: Zawadzki, Paweł
Cena: 0.00
Wydawca: Dobopack Digital Publishing
Zaloguj się,
aby uzyskać dostęp do książki!
Pobierz czytnik Mobipocket do plików PRC

Pierwsza część zbioru artykułów i recenzji książek publikowanych przez Autora od lat na łamach czasopism literackich.

Fragment e-booka

...
Pożyczka Opowiastka prawdziwa, dedykowana członkom Klubu Londyńskiego i Banku Światowego, którzy podpisywali polskie pożyczki.

Pierwszy raz zobaczyłem Ją pewnego październikowego wieczoru. Była zmarznięta, miała załzawione oczy. Stała w kruchcie kościoła, w lewej ręce przyciśniętej do płaszcza trzymała wełnianą czapkę, na której leżało kilka monet. Na mój widok powiedziała płaczliwym głosem: "Spaliło się wszystko, panie, spaliło się wszystko..." Wysupłałem dwudziestkę, poirytowany tym, że tarasuję sobą drzwi wychodzącym z kościoła.

Od tamtego wieczoru spotykałem Ją częściej. Z biegiem czasu przestała na mój widok mówić, że spaliło się wszystko. Ja z kolei starałem się wręczyć Jej monetę, tak aby nie widziała tego moja druga ręka i ludzie idący za mną. Życzyła mi zdrowia.

Zaprzyjaźniliśmy się. Wychodziłem zazwyczaj ostatni, więc mogła ze mną zamienić kilka zdań. Opowiadała o swoim złym zdrowiu - zauważyłem zresztą, że każdemu, kto kładł monetę na wełnianej czapce przyciśniętej do płaszcza mówiła: "Daj, Boże, zdrowia, daj, Boże, zdrowia..." Sama natomiast, jak z Jej opowiadań wynikało, zapadała na coraz większą liczbę różnych dolegliwości.

Bywało, że przez dłuższy czas nie widywaliśmy się, zresztą ja czasem zmieniałem swe przyzwyczajenia i chodziłem na poranne msze do innego kościoła. Ale po jakimś czasie szczerze cieszyłem się, że rozpoznaje mnie wśród przechodniów, odpowiadając na moje "dobry wieczór". Tego dnia wyjątkowo pobiegłem na poranną mszę świętą i zaskoczył mnie Jej widok w kruchcie. Uświadomiłem sobie momentalnie, że akurat nie mam ani grosza przy sobie, niezręcznie byłoby Ją wyminąć i udać, że nie widzę; zresztą zauważyła mnie pierwsza. Podszedłem więc i zgodnie z prawdą powiedziałem: "Wie Pani co, bardzo przepraszam ale jakoś tak zostałem bez grosza, że nawet nie mam na mleko dzisiaj". Chciałem się usprawiedliwić w Jej oczach.


Bezpłatne e-booki w formacie PRC

Bezpłatne e-booki w płynnym formacie PRC, które można czytać na czytnikach Kindle.  Właściciel serwisu: Dobopack Trading Sp. z o. o. KONTAKT