Bezpłatne e-booki po polsku

e-books.com.pl

Login:     
Hasło:  
rejestracja nowego czytelnika
przypomnienie hasła
Opowieści dziwnej treści (2)
Zawadzki, Paweł

Opowieści dziwnej treści (2)
Autor: Zawadzki, Paweł
Cena: 0.00
Wydawca: Dobopack Digital Publishing
Zaloguj się,
aby uzyskać dostęp do książki!
Pobierz czytnik Mobipocket do plików PRC

Druga część zbioru artykułów i recenzji książek publikowanych przez Autora od lat na łamach czasopism literackich.

Fragment e-booka

...
Skrzyposzka literacki model Internetu

Christian Skrzyposzek, absolwent filologii polskiej UW, opuścił kraj na przełomie 1968/69, osiadając na stałe w Berlinie. Tamże przez dwanaście lat pisał "Wolną Trybunę"* - pierwszą w historii literatury powieść kolektywną.

Zaczęło się od żartu - skoro w PRL-u wszystko było kolektywne... Akcja "Wolnej Trybuny" dzieje się w domu kultury na Rynku Starego Miasta w Warszawie. W pokojach stoją maszyny do pisania, każdy może przyjść i napisać, co mu w duszy gra. Książka daje ironiczny i sarkastyczny obraz codziennego życia w PRL-u, a właściwie jest jadowitym pastiszem tego obrazu. Nic dziwnego, że ukazała się najpierw za granicą, po polsku po raz pierwszy w 1985 roku w małym berlińskim wydawnictwie "Pogląd". Dopiero w grudniu 1999 dzięki Wydawnictwu W.A.B. dociera do polskiego czytelnika. Książka kultowa - choć na palcach jednej ręki można policzyć szczęśliwców posiadających jej wydanie berlińskie.

Istnieje dość niezwykła możliwość odczytania tej powieści, a archiwum pozostawione przez pisarza po jego śmierci w maju 1999 roku kryje jeszcze wiele tajemnic.

"Wolna Trybuna" jest zbiorem komunikatów napisanych przez bywalców domu kultury - którzy przy maszynach do pisania tworzą donosy, opisy, relacje, itp. Dziś w styczniu 2000 r. blisko dwa miliony Polaków spędza czas przy klawiaturach komputerów, wysyłając w przestrzeń wirtualną komunikaty o sobie, swoich dokonaniach, szukając kontaktu itp.

Fikcja literacka jest jedną z najstarszych rzeczywistości wirtualnych stworzonych przez człowieka, tak samo jak teatr czy młody w porównaniu z nimi - film. Na rzeczywistość wirtualną Internetu składają się miliony komunikatów, wśród których z łatwością można znaleźć groteskowe czy wręcz żałosne świadectwa kondycji ludzkiej. Równie groteskowe jak świadectwa uczestników "Wolnej Trybuny". Chyba bez przesady "Wolną Trybunę" można uznać za pierwszy na świecie literacki model Internetu.

Kolektyw i integracja są nierozłączne, więc hasła ruchu powszechnej integracji są stałym wątkiem książki. "Kto z nami maszeruje, ten się integruje..." Książkę kończą kartki w języku rosyjskim, co przypomina wizję Witkacego, którego powieść kończy się ścięciem przez Chińczyków dyktatora Kocmołuchowicza na Rynku Starego Miasta (!).


Bezpłatne e-booki w formacie PRC

Bezpłatne e-booki w płynnym formacie PRC, które można czytać na czytnikach Kindle.  Właściciel serwisu: Dobopack Trading Sp. z o. o. KONTAKT